KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13891043
*
nr 1389 1043
Ernst Henseler
(1852-1940), Tyskland
Oljemålning, Bondkvinna. Signerad, daterad 1886. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram, : 38x34 cm
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 april 2021
kl 20:12:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/4 08:41:08
1
2.400 kr
5/4 20:06:55
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bondkvinna ernst henseler europa germany olja olja på pannå oljemålning oljemålningar tyska tyskland tyskt
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52
*
Ernst Henseler
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
nr 1389 1043
Ernst Henseler
(1852-1940), Tyskland
Oljemålning, Bondkvinna. Signerad, daterad 1886. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram, : 38x34 cm
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 april 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/4 08:41:08 | 1 | 2.400 kr |
5/4 20:06:55 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bondkvinna ernst henseler europa germany olja olja på pannå oljemålning oljemålningar tyska tyskland tyskt
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52